cs sk

Jak vybrat správný krém?

18.04.2016

Vybrat ten správný krém není tak jednoduché, jak se může zdát. Můžete mít dobré reference na krém od kamarádky, inspirovat se reklamou, nicméně každá pleť má individuální potřeby, které je nutné respektovat. Správný krém tedy znamená ten pravý krém pro vaši pleť. A jak jej tedy vybrat?

Typ pleti

Správná diagnostika typu pleti je zásadní pro následný výběr krému. Základních typů je několik: mastná a problematická, normální a varianty suché pleti. Důležité je si uvědomit, že na obličeji můžeme mít různé oblasti typů pleti, zvláště tzv. T-zóna (oblast čela, nosu a brady) bývá mastná i v případě suché pleti, tento typ pleti je nazýván smíšeným. Typ pleti lze nechat diagnostikovat ve všech kosmetických salonech, existují i nejrůznější domácí sady, nicméně důkladným sledováním své pleti rozeznáte váš typ pleti sama.

Mastná pleť

Výběr typu pleti zásadně určí vhodný typ krému pro vás. Pro mastnou a problematickou pleť, jejímž typickým projevem je akné, lesknoucí se povrch pleti a ucpané póry, je třeba se vyvarovat mastným krémům a olejům. Krémy by měly být hydratační bez obsahu olejů. Vhodná jsou i různá lehká séra a emulze a obzvláště gelové konzistence. Pleť nezatíží, dostatečně hydratují a pomáhají s regulací mazu. Tyto krémy jsou ideální i v případě smíšené pleti, která není mastná, ale trpí problémy jako je akné apod. Důležité je pro pleť dýchat, zvláště pak v noci. Krém však nesmí příliš vysušovat, musí být pleti příjemný, pokud vaši pleť příliš pne, není vhodný. Vysušující krémy je vhodné použít pouze lokálně, například na T-zónu.

Normální pleť

Pokud máte normální typ pleti, netrápí vás mastná, ani suchá pokožka, netrpíte pupínky ani ekzémy, patří mezi ty šťastné. Víceméně můžete používat jakýkoliv typ běžného krému, který můžete uzpůsobovat ročnímu období. V letních horkých dnech používat lehčí krémy a v zimě hutnější s oleji, které pokožku ochrání. Nemusíte se trápit náročným vybíráním krému, bude vám sedět většina.

Suchá a citlivá pleť

Není snadné mít suchou pleť, protože tento typ pleti může bolet. Ano, jde o nepříjemná pnutí a pálení, která vás mohou potrápit především v zimě. A problém nastává, zvláště pokud je tento typ pleti v kombinaci s akné. Je totiž třeba pleť dostatečně hydratovat a zároveň zabránit výskytu akné. K tomu je ideální kombinovaná péče v podobě lehkého hydratačního krému či gelu s jemným složením, často totiž bývá suchá pleť velmi citlivá na nejrůznější složky krémů. Vhodné jsou proto především přírodní produkty. Pokud vás při suché pleti trápí i akné, je žádoucí řešit akné lokálními produkty, jako jsou nejrůznější antibakteriální tyčinky. 
Čím sušší pleť, tím mastnější krémy můžete volit. V případě kombinace suché pleti s lupenkou se pak můžete spolehnout na velmi mastné produkty, které je vhodné použít především na večer, kdy během noci budou pleť chránit a maximálně ji hydratovat.

Denní/noční

Mnohdy nestačí vybrat jen jeden krém, některé krémy jsou vytvořeny speciálněí pro denní či noční použití. Pokud nevlastníte sérum či univerzální krém, je třeba toto doporučení dodržovat. Denní krémy obsahují zpravidla SPF, což je ochrana proti slunečním paprskům, kterou v noci nepotřebujete. Denní krémy jsou také více specializované na ochranu pleti během dne, kdežto noční krémy bývají velmi výživné a určené k regeneraci během spánku. Díky důslednému dělení budete mít jistotu, že své pleti dáváte maximum. Pokud krém nemá uvedeno, zda je noční či denní, lze ho použít univerzálně.

Věk a specifické problémy

Znát svůj typ pleti je první krok ve výběru krému, ale zdaleka ne poslední. Je třeba se ohlížet na další specifika vaší pleti, mezi které patří také věk. Základem je tedy se orientovat podle čísla (věku), který je uveden na obale krému. Mnoho krémů je univerzálních, některé se však zaměřují speciálně na starší pleť, proto zde naleznete 30+, 40+, 50+ apod. Tento údaje je orientační, doporučujeme se orientovat podle vašeho reálného věku, nicméně pokud máte pleť trpící výraznými vrásky již ve 30 letech, můžete volit i krémy určené pro starší pleť. Nikdy však nepoužívejte ve 20 letech na mladou pleť krémy proti vráskám určené pro 40+ a více.
Pokud vaše pleť trpí specifickými problémy, jako jsou ekzémy, lupenka, problematické akné, je vhodné používat přírodní produkty a informovat se u dermatologa, který produkt je pro vás nejvhodnější. Ideální bývá kvalitní kosmetická péče pomocí krémů s přírodními ingrediencemi v kombinaci s  cílenými produkty od odborníka.

Léto vs. Zima

Během různého ročního období je zapotřebí různá péče i o pleť. V létě díky vysokým teplotám a zvýšenému pocení budete potřebovat jinou konzistenci krému než v zimě, kdy je pleť zatížena silnými mrazy a hrozí jí popraskání. Během zimního období nejsou vhodné hydratační krémy, které jsou založeny na bázi vody, protože voda při nízkých teplotách mrzne, roztahuje se a tím pleť poškozuje. Naopak jsou doporučeny mastnější krémy založené na bázi oleje, který nízkým teplotám odolává a pleť chrání.
V létě naopak doporučujeme lehké hydratační krémy s vyšším SPF (který bychom ale neměli zapomínat ani v zimě při slunečném počasí či vysoko v horách), které chrání proti škodlivým slunečním paprskům. Hodnota SPF je na krému vždy uvedena, je však brát v úvahu, že u moře či v horských oblastech hodnota SPF u běžného denního krému nemusí stačit a je třeba ji doplňovat pomocí opalovacích krémů. I přes vysokou ochranu proti paprskům stále pleť získává důležité vitaminy ze slunce a získává barvu, naopak nehrozí poničení tkání spálením.

Použitelnost

Máte vybraný krém, který je pro vaši pleť perfektní? Gratulujeme. Nezapomeňte však na jedno základní pravidlo, nepoužívat krém po době použitelnosti. Zní to logicky a samozřejmě? Mnoho uživatelů krémů bohužel netuší, že po otevření se doba použitelnosti krému mění z vyraženého data na obale na kratší dobu, viz černobílý obrázek uzávěru na obalu výrobku, kde je uvedeno číslo, zpravidla 6, 12 či 24 M. Toto číslo označuje počet měsíců, po které můžete kosmetický produkt používat po otevření. Nepoužívejte krémy delší dobu, uvedený počet měsíců je uveden ze zcela praktických důvodů, během otevření je totiž krém vystaven oxidaci, která postupně zhoršuje kvalitu krému, používání takového krému vám může uškodit! Neváhejte proto proházet svou zásobu kosmetických produktů a použijte náš trik – po otevření krému napište nesmývatelnou fixou na spodek krému datum otevření nebo naopak datum, kdy bude potřeba krém vyhodit. Budete mít jasno!

A pro děti?

Zvláštní péči si zaslouží i pleť dětí. Zvláště v náročných přírodních podmínkách jako je horko nebo zima je třeba ji chránit, nepotřebují však žádné speciální látky, krémy pro děti by měly být založeny přírodních ingrediencích. Ideálním přípravkem je například arganový olej, který je čistě přírodní produktem a je vhodný pro všechny typy pleti včetně dětské.

Nezapomeňte také na důležitá pravidla:

1) Správné, důkladné a pravidelné odlíčení
2) Používání dalších kosmetických přípravků (čistící mléka, tonika, séra, peelingy apod.) pro komplexní péči
3) Důsledná ochrana před extrémními vlivy počasí – sluníčkem i zimou

Diet Esthetic je kvalitní značkou a lídrem na trhu v oblasti kvalitní až exkluzivní kosmetiky, která nabízí přírodní produkty za příznivou cenu. Bohatství této kosmetiky je ukryto v tom nejlepším z přírody: arganový olej, kaviár, šnečí extrakt, včelí či hadí jed, perlový extrakt, plody z himalájské Goji, Aloe Vera atp. Moderní výzkumy ukazují, že návrat k přírodním produktům je to nejlepší, co pro svou pleť, tělo a vůbec zdraví můžete udělat. Svěřte se i vy do péče odborníků, které můžete mít u sebe doma!

Mezi produkty Diet Esthetic nechybí krémy a séra proti vráskám, pro suchou a nemocnou pleť, pleť trpící na akné, ale i produkty na jizvy a strie a některé z těchto produktů jsou vhodné i pro naše nejmenší jako je například Arganový olej, kterému se přezdívá marocké zlato. Jeho univerzální účinky a příznivé dopady na naši pleť oceníte již po pár použití. Vyberte si z bohaté nabídky to nejlepší pro vás!